Uczelnie

Akademia Górnośląska im. Wojciecha Korfantego w Katowicach

Sala ćwiczeniowa kosmetologii  AG

Najstarsza niepubliczna uczelnia na Górnym Śląsku od ponad 30 lat świadczy szeroką ofertę studiów stacjonarnych i niestacjonarnych (13 kierunków na 5 wydziałach), podyplomowych (ok. 50 kierunków) oraz licznych kursów i szkoleń.

Akademia Górnośląska im. Wojciecha Korfantego (dawniej Górnośląska Wyższa Szkoła Handlowa im. Wojciecha Korfantego) kieruje swoją ofertę do każdego, kto chce się kształcić i rozwijać. Nie zapomina ani o seniorach – poprzez prężnie działający Uniwersytet Trzeciego Wieku, ani o najmłodszych – za pośrednictwem Śląskiego Uniwersytetu Dziecięcego Gaudeamus, gdzie wykwalifikowana kadra rozbudza w dzieciach chęć poznawania świata.


Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi, Filia w Wodzisławiu Śląskim Dołączono materiał video

Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi, Filia w Wodzisławiu Śląskim

Filia Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Wodzisławiu Śląskim to:

  • 18 lat doświadczenia i najszerszy wybór specjalności pedagogicznych w regionie,
  • rodzinna atmosfera i bardzo dobry kontakt z wykładowcami,
  • indywidualne podejście do studenta,
  • profesjonalna kadra dydaktyków, którzy są praktykami i specjalistami w swoich dziedzinach,
  • kompleksowe wyposażenie, dostosowane do osób z niepełnosprawnościami,
  • wysokie stypendia,
  • dogodne położenie 4 minuty drogi od zjazdu na autostradę A1.

W ramach Konsorcjum Uczelni Kreatywnych wodzisławska filia AHE, która kształci na kierunkach pedagogika i praca socjalna, od stycznia 2016 r. jest również filią Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie. Dzięki temu oferta uczelni wzbogaciła się o kierunki: zarządzanie oraz pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna studia jednolite magisterskie.


Akademia Humanitas w Sosnowcu

Budynek WSH z łąką kwietną

Wyższa Szkoła Humanitas w Sosnowcu:

  • kształci studentów na 10 kierunkach studiów,
  • oferuje ponad 40 programów studiów podyplomowych,
  • oferuje studia MBA dla zarządzających w firmie rodzinnej i dla liderów samorządów,
  • posiada 2 filie zagraniczne w Czechach (Praga i Vsetin).

Jest uczelnią nowoczesną, proinnowacyjną, silnie osadzoną w regionie, budującą swój prestiż poprzez kształcenie wysoko wykwalifikowanych specjalistów, prowadzenie badań naukowych oraz partnerską współpracę z otoczeniem społeczno-gospodarczym. Cieszy się opinią jednej z najlepszych uczelni niepublicznych w województwie śląskim – II miejsce w Rankingu Uczelni Niepublicznych „Perspektywy 2021” i I miejsce w rankingu „Dziennika Gazety Prawnej” oraz Rankingu Wydziałów Prawa Uczelni Niepublicznych opublikowanym przez „Rzeczpospolitą”.

Humanitas wyznaje ideę całożyciowego uczenia się, która znajduje odzwierciedlenie w bogatej ofercie szkoleń i kursów, a także działalności Uniwersytetu Międzypokoleniowego, w ramach którego funkcjonuje Uniwersytet Dziecięcy oraz Uniwersytet Trzeciego Wieku.


Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego w Katowicach

Orkiestra – fot. M. Galica/ archiwum Akademii Muzycznej w Katowicach

Na najstarszej górnośląskiej uczelni (rok założenia 1929) wykluwają się muzyczne talenty z prawdziwego zdarzenia!

To tutaj w swoim fachu doskonalili się m.in.:

  • Wojciech Kilar autor muzyki do wielu polskich i hollywoodzkich produkcji filmowych, laureat Cezara z 2003 r. za ścieżkę dźwiękową do oscarowego dzieła "Pianista",
  • Henryk Mikołaj Górecki pierwszorzędny kompozytor współczesnej muzyki poważnej i religijnej,
  • Krystian Zimerman – jeden z najwybitniejszych żyjących pianistów, zwycięzca IX Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego (1975).

Jeżeli chcesz pójść w ich ślady, a przy tym masz artystyczną duszę i duże pokłady determinacji, by szturmem podbić muzyczny rynek  Akademia Muzyczna w Katowicach będzie idealnym miejscem dla Ciebie!


Akademia Nauk Stosowanych w Raciborzu

Sport ku radości – fot. G. Habrom-Rokosz

Racibórz jest położony w dorzeczu górnej Odry, nieopodal granicy z Czechami – w miejscu, w którym od wieków przeplatały się 3 kultury: polska, czesko-morawska i niemiecka. Przełożyło się to na bogate dziedzictwo historyczne Raciborza związane z wielowiekowym oddziaływaniem różnorodnych kultur.

W tych wielokulturowych warunkach w 2002 r. narodziła się Akademia Nauk Stosowanych, gdzie można obecnie studiować na 14 różnych kierunkach, w tym na studiach z zakresu filologii polskiej, czeskiej i niemieckiej.

Od początku istnienia uczelni jej pracownicy i studenci starali się na różne sposoby przekraczać granice zakreślone przez plany i programy studiów, aby włączać raciborską szkołę w życie lokalnej społeczności w wymiarze intelektualnym, kulturowym i społecznym. Akademia Nauk Stosowanych nigdy nie był odizolowaną od otoczenia społecznego enklawą – poprzez różnorodne działania stawał się coraz intensywniej ważnym segmentem lokalnej struktury społeczno-kulturowej, a także ekonomicznej.


Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach Dołączono materiał video

Wybrane prace studentów ASP – źródło: www.asp.katowice.pl

Co łączy ze sobą:

  • logo polskiej Policji,
  • scenografię oscarowych filmów,
  • projekty nagradzanych książek, gier i przedmiotów codziennego użytku,
  • systemy nawigacji przestrzennej i informacji wizualnej na lotnisku w Katowicach-Pyrzowicach, siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia czy Domu Urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli?

wszystkie powstały dzięki zaangażowaniu osób wykładających w Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach!

Wybierając katowicką ASP zdobędziesz umiejętności niezbędne w działalności artystycznej i projektowej – od klasycznych technik graficznych i malarskich po gry komputerowe, wirtualną rzeczywistość, tworzenie nowych produktów, ux design i servis design.

Uczelnia oferuje innowacyjne programy nauczania: Designing Reading Experience and Interactive Storytelling oraz Inclusive Design: Health and Social Well-Being (interdyscyplinarne studia drugiego stopnia w języku polskim i angielskim).


Akademia Sztuk Teatralnych im. St. Wyspiańskiego w Krakowie, Filia w Bytomiu

Zdjęcie ze spektaklu dyplomowego MOKOSZ chor. Eryk Makohon - fot. Aleksandra Staszczyk

Tanztheater – to najważniejsze słowo, w odniesieniu do którego kształceni są bytomscy studenci Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego.

Wywiedziony z niemieckiej tradycji tanztheater stanowi niemalże synonim dla:

  • interdyscyplinarności,
  • wielości używanych środków artystycznych,
  • nieustannego poszukiwania nowych wyzwań
  • oraz potrzeby doskonalenia świadomości ciała i jego dramaturgicznej roli.

Wydział Teatru Tańca w Bytomiu pielęgnuje i kontynuuje tę tradycję, jak i również odważnie czerpie z tych współczesnych form teatru tańca, które przekraczają utarte schematy i nie poddają się precyzyjnym definicjom.

Jeżeli czujesz ekscytację na myśl o ciągłych wyzwaniach, samodoskonaleniu i wielości form prezentacji – od klasycznych przedstawień począwszy, poprzez formy sztuki konceptualnej i performance'u, a na instalacjach ruchowych i żywym ciele jako obiekcie muzealnym kończąc – to na Wydziale Teatru Tańca w Bytomiu na pewno znajdziesz miejsce dla siebie!


Akademia WSB Dołączono materiał video

Akademia WSB w Dąbrowei Górniczej

Akademia WSB kształci studentów:

  • w 5 lokalizacjach (w Dąbrowie Górniczej oraz w Wydziałach Zamiejscowych w Cieszynie, Żywcu, Olkuszu i Krakowie),
  • na 20 kierunkach studiów,
  • realizuje studia Executive MBA oraz Master of Business Administration (partner kierunku: EY Academy of Business),
  • jest liderem w kształceniu podyplomowym – oferta ponad 100 kierunków studiów podyplomowych,
  • prowadzi szkołę doktorską, studia doktoranckie oraz seminaria doktorskie.

WSB to nie tylko silne centrum naukowo-badawcze, ale również prężny ośrodek kształcenia ustawicznego – prowadzi Uniwersytety Dziecięce, Trzeciego Wieku oraz „Otwartą Akademię Nauki”, w której kształci się młodzież ze szkół średnich.

Tworząc akademickie tradycje i gwarantując wysoki poziom oraz europejski wymiar kształcenia, uczelnia stwarza społeczności regionu możliwość samorealizacji i szanse na awans cywilizacyjny w dobie szybko restrukturyzującej się gospodarki.

Na przestrzeni ponad 26 lat WSB wypromowała łącznie ponad 48 000 absolwentów.


Akademia Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach Dołączono materiał video

Akademia Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach

13 reprezentantów podczas Igrzysk Olimpijskich w Tokio w 2021 r. i aż 23 reprezentantów na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie w 2022 r., którzy łącznie podczas tych 2 turniejów wywalczyli 6 medali.

To nie dorobek niewielkiego, europejskiego kraju, a uczelnianego klubu sportowego przy Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach! De facto AWF na Igrzyskach w Tokio miał więcej reprezentantów niż Bangladesz (populacja ok. 165 mln), Irak (ok. 40 mln), czy Afganistan (ok. 39 mln), którzy zdobyli więcej medali niż reprezentanci Litwy, Łotwy czy Finlandii.

Studenci i zawodnicy AZS AWF to prawdziwi zawodowcy w zdobywaniu medali, a AWF Katowice powszechnie uznawany jest za najlepszą uczelnię sportową w Polsce – wg Global Ranking of Sport Science Schools and Departments i Rankingu Szkół Wyższych Perspektywy (niezmiennie od 5 lat). Jeżeli wiążesz swoją przyszłość z zawodowym sportem, zdrowiem, rozwojem fizycznym albo chcesz pomagać ludziom i zostać fizjoterapeutą wybór może być tylko jeden!


Politechnika Częstochowska

Budynek wydziału zarządzania i komin przed budynkiem – fot. www.panorama42200.pl

Najstarsza (ponad 70-letnia tradycja naukowa i edukacyjna) i największa uczelnia w regionie częstochowskim. W zauważalny sposób decydowała o obliczu Częstochowy, nadając jej charakter ośrodka akademickiego i naukowego.

Politechnika Częstochowska to przyjazna i otwarta uczelnia, pełna ludzi z pasją wysoko wykwalifikowanej kadry naukowo-dydaktycznej i międzynarodowego środowiska studenckiego. O obecnym obliczu Politechniki Częstochowskiej w istotnym stopniu decydują inwestycje z dotacji rządowych i funduszy unijnych. Dzięki nim zmodernizowano bazę uczelni w zakresie infrastruktury, zmieniono wygląd budynków wydziałowych, domów studenckich oraz kampusu akademickiego, a laboratoria wyposażono w sprzęt światowej klasy.

Politechnika Częstochowska kształci wysoko wykwalifikowanych specjalistów nauk technicznych i ekonomicznych, którzy kształtują polską gospodarkę opartą na wiedzy, wykorzystującą innowacje technologiczne i realizującą założenia zrównoważonego rozwoju. Przez lata działalności wykształciła ponad 90 tysięcy absolwentów o najwyższych kompetencjach, nie tylko na potrzeby regionu częstochowskiego.