Akademia Humanitas w Sosnowcu
Wyższa Szkoła Humanitas w Sosnowcu:
- kształci studentów na 10 kierunkach studiów,
- oferuje ponad 40 programów studiów podyplomowych,
- oferuje studia MBA dla zarządzających w firmie rodzinnej i dla liderów samorządów,
- posiada 2 filie zagraniczne w Czechach (Praga i Vsetin).
Jest uczelnią nowoczesną, proinnowacyjną, silnie osadzoną w regionie, budującą swój prestiż poprzez kształcenie wysoko wykwalifikowanych specjalistów, prowadzenie badań naukowych oraz partnerską współpracę z otoczeniem społeczno-gospodarczym. Cieszy się opinią jednej z najlepszych uczelni niepublicznych w województwie śląskim – II miejsce w Rankingu Uczelni Niepublicznych „Perspektywy 2021” i I miejsce w rankingu „Dziennika Gazety Prawnej” oraz Rankingu Wydziałów Prawa Uczelni Niepublicznych opublikowanym przez „Rzeczpospolitą”.
Humanitas wyznaje ideę całożyciowego uczenia się, która znajduje odzwierciedlenie w bogatej ofercie szkoleń i kursów, a także działalności Uniwersytetu Międzypokoleniowego, w ramach którego funkcjonuje Uniwersytet Dziecięcy oraz Uniwersytet Trzeciego Wieku.
Znajdziesz tutaj:
- aulę z 249 miejscami siedzącymi, wyposażoną w ekran automatyczny, rzutnik multimedialny HD i zestaw nagłośnienia wiszącego oraz klimatyzację;
- cztery sale wykładowe – każda o pojemności 90 miejsc siedzących, wyposażone w ekrany automatyczne, rzutnik multimedialny i nagłośnienie;
- dwanaście sal ćwiczeniowych o pojemności 34 miejsc każda, w tym osiem klimatyzowanych;
- trzy laboratoria komputerowe wyposażone łącznie w 80 stanowisk komputerowych;
- bibliotekę korzystającą ze zintegrowanego systemu bibliotecznego; księgozbiór biblioteki liczy ponad 35 tys. woluminów starannie wyselekcjonowanych według profilu kształcenia i szczegółowych wytycznych zalecanych na poszczególnych kierunkach studiów;
- czytelnię wyposażoną w kilkanaście stanowisk komputerowych ze stałym dostępem do Internetu;
- księgarnię z bogatą ofertą książek naukowych i popularnonaukowych;
- Oficynę Wydawniczą "Humanitas" – znajduje się w wykazie wydawnictw naukowych Ministra Edukacji i Nauki, które publikują recenzowane monografie naukowe;
- strefę studenta – wygodnie i ze smakiem urządzone miejsce relaksu i wytchnienia między zajęciami;
- Letnią Strefę Humanitas – wypełnione zielenią miejsce, w którym skorzystać można z ławek, koców, hamaków, leżaków, miejsca do grillowania oraz placu zabaw dla najmłodszych, a także miejsca przeznaczonego dla imprez plenerowych;
- bufet studencki – oferuje smaczne posiłki w atrakcyjnych cenach;
- Parking na ok. 300 samochodów – dostępny wyłącznie dla pracowników i studentów;
- udogodnienia dla mam – przewijaki dla dzieci umieszczone na każdym z pięter uczelni.
W ramach realizacji projektów dofinansowanych ze środków z Unii Europejskiej realizowana jest modernizacja infrastruktury i zasobów edukacyjnych uczelni. Środki te pozwalają na zakup nowoczesnego sprzętu i pomocy dydaktycznych na potrzeby poszczególnych kierunków, likwidację barier w dostępie do studiów i zapewnienie dostępności uczelni dla osób z niepełnosprawnościami. Dotychczas ze środków unijnych powstało 7 laboratoriów kierunkowych oraz doposażono pracownię psychologii:
- Laboratorium BHP – wyposażone m.in. w: zestaw fantomów Little Family QCPR (dorosły, dziecko, niemowlę) Laerdall, fantom reanimacyjny Resusci Anne QCPR - Full Body (Laerdall), automatyczne defibrylatory zewnętrzne AED Trainer XFT-120-c+, rozbudowany zestaw pozoracji ran Nasco HEALTHCARE (Armstrong Medical).
- Laboratorium językowe – wyposażone jest w nowoczesny system do tłumaczeń symultanicznych, w skład którego wchodzą m.in.: dwuosobowa, wygłuszona kabina tłumaczy, 18 stanowisk odsłuchowych – każdy odbiornik posiada osobne ustawienie poziomu głośności, co zwiększa komfort odbioru tłumaczenia.
- Laboratorium elektroradiologiczne – pomoce dydaktyczne i sprzęt, w który zostało wyposażone laboratorium, stanowią bazę realnych sprzętów medycznych, pozwalających studentom na dokładne zapoznanie się z ich budową, składem, funkcjonalnościami, sposobami przeprowadzania badań diagnostycznych oraz odczytywania wyników uzyskanych dzięki tym badaniom.
- Laboratorium kryminalistyczne – w trakcie ćwiczeń przeprowadzanych przez doświadczonych techników policyjnych, wykorzystujących bogaty zestaw różnego rodzaju sprzętów i materiałów, studenci kierunku Bezpieczeństwo narodowe mają możliwość samodzielnego przeprowadzenia procesu ujawniania i zabezpieczania różnego rodzaju śladów pozostawianych na miejscu przestępstwa.
- Laboratorium pedagogiczne – pomoce dydaktyczne i sprzęt, w który zostało wyposażone laboratorium są coraz częściej stosowane w przedszkolach i szkołach, co sprawia, że absolwent po otrzymaniu dyplomu może od razu przystąpić do wykonywanej pracy zgodnie z wykształceniem.
- Ogrodowa pracownia sensoryczna – zadaniem tworzonej w cyklu zgodnym z porami roku pracowni, jest zarówno edukacyjne, jak i terapeutyczne oddziaływanie na osoby korzystające z tej przestrzeni; powstające w jej ramach przyjazne i wielofunkcyjne miejsca przeznaczone są do praktycznej nauki rozpoznawania i realizowania potrzeb osób (szczególnie dzieci) ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.
- Pracownia psychologiczna – funkcjonująca w należącym do uczelni odrębnym lokalu pracownia, została doposażona w:
- urządzenia do badań psychologicznych i psychotecznicznych,
- testy psychologiczne,
- zestaw do diagnozy metodą biofeedback i neurofeedback,
- modele anatomiczne.
- Symulacyjna sala rozpraw – studenci prawa WSH jako nieliczni w Polsce mają możliwość korzystania w trakcie zajęć z profesjonalnej sali rozpraw; pomieszczenie zostało zaplanowane tak, by w pełni odzwierciedlało prawdziwą salę sądową, a studenci mieli możliwość nabrania doświadczenia niezbędnego w przyszłej pracy zawodowej, jest to rozwiązanie unikatowe w skali regionu.
Współpraca międzynarodowa:
Akademia Humanitas realizuje i koordynuje działania związane ze współpracą międzynarodową we wszystkich oferowanych dziedzinach kształcenia. Prowadzi ponadnarodowe badania naukowe i rozwija relacje z uczelniami i instytucjami zagranicznymi w zakresie programów międzynarodowych:
- Erasmus+ with Programme Countries – wyjazdy na studia,
- Erasmus+ with Programme Countries – wyjazdy na praktyki,
- Erasmus+ with Partner Countries,
- Program Distance Learning Management Studies,
- International Training for Foreign Students,
- International Internships for Academic Researchers and Teachers.
Wsparcie dla osób z niepełnosprawnościami:
Akademia Humanitas od lat podejmuje działania ułatwiające studiowanie osobom z niepełnosprawnościami:
- na zewnątrz budynku zamontowana została winda – platforma przyschodowa z kasetą przywoławczą, z której korzystać mogą osoby z niepełnosprawnościami,
- w salach wykładowych zamontowano duże ekrany rozwijane, ułatwiające osobom niedowidzącym odczytywanie treści prezentowane podczas zajęć,
- dla osób słabosłyszących zainstalowany został system wspomagania słuchu z pętlą indukcyjną w części sal dydaktycznych oraz w pomieszczeniach dziekanatu i portierni,
- osoby z niepełnosprawnościami mogą korzystać z dużych monitorów, lup powiększających oraz dyktafonów,
- w czytelni dostępny jest zestaw komputerowy (specjalna mysz, podłokietniki i klawiatura), umożliwiający pracę osobom z porażeniem mózgowym.