Wyższa Szkoła Medyczna w Sosnowcu
Studenci Wyższej Szkoły Medycznej w Sosnowcu fachu uczą się poprzez praktykę!
Priorytetem WSM jest nie tylko przekazanie wiedzy teoretycznej, ale przede wszystkim nauczenie studentów praktycznych umiejętności z zakresu pielęgniarstwa, ratownictwa medycznego i dietetyki.
W celu doskonalenia swych umiejętności studenci m.in. biorą udział w:
- zajęciach sprawnościowych z elementami ratownictwa specjalistycznego pod nadzorem i z udziałem ratowników GOPR w Szczyrku,
- szkoleniach organizowanych przez specjalistów z Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.
Kadra naukowa uczelni to specjaliści z różnych dziedzin nauki, wysoki poziom edukacji oparty jest na aktualnie obowiązujących standardach ministerialnych, a bogata oferta edukacyjna dostosowana do współczesnych potrzeb rynku pracy.
Znajdziesz tutaj:
- sale wykładowe z nowoczesnym sprzętem audiowizualnym, projektorami multimedialnymi, ekranami projekcyjnymi, nagłośnieniem, zestawami komputerowymi do prowadzenia prezentacji oraz dobrze wyposażone specjalistyczne pracownie:
- Pracownia Umiejętności Pielęgniarskich,
- Pracownia Opieki Pielęgniarskiej,
- Pracownia Umiejętności Technicznych,
- Pracownia Anatomii i Fizjologii,
- Pracownia Ratownictwa Medycznego,
- Pracownia Nauki Języków Obcych,
- Pracownia Technologiczno-Żywieniowa,
- Pracownia Analizy i Oceny Jakości Żywności,
- Pracownia Informatyczna.
- Monoprofilowe Centrum Symulacji Medycznej – wspomaga nauczanie metodą symulacji poprzez:
- salę opieki pielęgniarskiej wysokiej wierności,
- salę symulacyjną z zakresu ALS i BLS,
- salę umiejętności technicznych,
- salę do ćwiczeń umiejętności pielęgniarskich,
- bazę scenariuszy symulacyjnych,
- podręcznik symulacji medycznej,
- program standaryzowanych pacjentów.
- nowoczesne rozwiązania informatyczne z zakresu e-learningu, przygotowywane kursy oraz wdrażanie innowacji technologicznych w nauczaniu dla studentów polskich i zagranicznych kształcących się w WSM.
- obiekty sportowe:
- Klimontowskie Centrum Aktywności Rodzinnej Sosnowiec MOSiR,
- Kompleks Sportowy Sosnowiec MOSiR.
- biblioteka z czytelnią – gdzie gromadzone są zbiory, zarówno w formie drukowanej, jak i elektronicznej z bazami danych; prowadzona jest prenumerata czasopism ogólnomedycznych oraz specjalistycznych; biblioteczne komputery posiadają stałe łącze internetowe, umożliwiające korzystanie z zasobów Głównej Biblioteki Lekarskiej; w celu udostępnienia studentom pełnego zakresu zbiorów bibliotecznych, uczelnia zawarła umowy o korzystaniu z zasobów Wirtualnej Biblioteki Nauki, z sosnowiecką filią Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. J. Lompy w Katowicach oraz Miejską Biblioteką Publiczną w Sosnowcu – Filia nr 6 mieszczącą się w budynku uczelni.
Kiedy już tu będziesz:
Weź udział w licznych projektach, na których realizację WSM pozyskuje środki z Unii Europejskiej, takich jak np.:
- „Pielęgniarstwo studia z przyszłością” – studenci zyskali możliwość zwiększenia swoich kwalifikacji poprzez udział w dodatkowych zajęciach dydaktycznych i praktykach zawodowych, otrzymują dodatkowe materiały dydaktyczne, stypendium naukowe, zwrot kosztów dojazdów na praktyki, zwrot kosztów zakwaterowania oraz możliwość skorzystania z pomocy doradcy zawodowego;
- „Realizacja programów rozwojowych dla uczelni medycznych uczestniczących w procesie praktycznego kształcenia studentów” – w ramach którego powstało Monoprofilowe Centrum Symulacji Medycznej, gdzie realizowane są zajęcia kształcenia praktycznego dla studentów pielęgniarstwa;
- „Pielęgniarstwo zawód z przyszłością” – studenci zyskali możliwość zwiększenia swoich kwalifikacji poprzez udział w dodatkowych zajęciach dydaktycznych i praktykach zawodowych, dostęp do dodatkowych materiałów dydaktycznych, stypendium naukowe, zwrot kosztów dojazdów i zakwaterowania, możliwość skorzystania z pomocy doradcy zawodowego, realizacji wizyt studyjnych w podmiotach leczniczych krajowych i zagranicznych, a dla absolwentów biorących udział w projekcie w ramach „Programu rozwoju absolwenta” wsparcie w znalezieniu zatrudnienia na stanowisku pielęgniarki, realizacji cyklu szkoleń zawodowych, w zakresie potrzeb epidemiologiczno-demograficznych (4 kursy specjalistyczne), wypłaty stypendium szkoleniowego i opiekę tutora absolwenta w miejscu pracy;
- „Program praktyk zawodowych w Państwowych Wyższych Szkołach Zawodowych” (dwie edycje) – studenci uczestniczyli w programie rozszerzonych, płatnych 6 miesięcznych praktyk zawodowych, realizowanych w placówkach ochrony zdrowia.
Współpraca międzynarodowa:
Wyższa Szkoła Medyczna w Sosnowcu od 2009 r. blisko współpracuje z Ukrainą, tj. Uniwersytetami Medycznymi w Kijowie i Charkowie. Badania socjo-medyczne dokonane w szpitalach sosnowieckich posłużyły jako materiał porównawczy do badań wykonanych na terenie Ukrainy. Badania te zaowocowały kilkoma publikacjami o znaczeniu międzynarodowym. W 2018 r. współpraca ta rozszerzona na Bukovinian State Medical University w Chernivtsi (Czerniowce).
WSM w Sosnowcu zorganizowała w ramach Studenckiego Towarzystwa Naukowego Międzynarodową Konferencję, na której prezentowali wyniki swoich badań jej studenci oraz studenci licznych jednostek naukowych z Polski oraz z Ukrainy.Wsparcie dla osób z niepełnosprawnościami:
Budynek uczelni jest w pełni dostosowany pod względem architektonicznym i organizacyjnym do potrzeb studentów z niepełnosprawnościami:
- przy wejściu głównym znajduje się pochylnia dla wózków inwalidzkich,
- w obiekcie funkcjonuje winda osobowa przystosowana do przewozu osób na wózkach,
- drzwi do wszystkich pomieszczeń są bezprogowe,
- na każdym piętrze znajduje się toaleta przystosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami,
- obiekt posiada antypoślizgowe podłogi oraz antypoślizgowe zabezpieczenia krawędzi stopni,
- podjazdy oraz szerokie korytarze i przestronne sale wykładowe umożliwiają poruszanie się osobom na wózkach.